Mitrovica Forum

Forumi I mitrovicasve
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tastiera shqip

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Bujarmehmeti
Admin
avatar

Numri i postimeve : 325
Age : 26
Location : Mitrovica
Registration date : 26/06/2008

MesazhTitulli: Tastiera shqip   Tue Jul 22, 2008 4:46 am

Tastiera shqip


Mė poshtė kam bashkėngjitur njė version tė modifikuar tė tastierės sė shqipes qė zėvendėson Y-nė me Z-nė. Kliko skedarin shqip_yz pėr tė instaluar tastierėn nė kompjuter. Pastaj nė panelin e kontrollit bėj ndryshimin qė tė pėrdorėsh tastierėn Shqip_YZ nė vend tė tastierės SQ. Tastierėn mund ta ēinstalosh tek paneli i kontrollit, njėsoj si programet e tjerė.

Ky ndryshim punon nė Windows XP dhe 2000.


Nė kompjuterin tim, unė kam modifikuar tastierėn amerikane (US) qė tė shkruaj Ė-nė dhe Ē-nė me butonin ALT tė djathtė. Me pėrjashtim tė butonit Alt tė djathtė, tė gjithė butonat e tjerė janė identik me butonat e tastierės amerikane. Me kėtė mėnyrė nuk ėshtė nevoja tė ndryshoj midis tastierave dhe mbaj vetėm tastierėn Amerikane tė modifikuar. Edhe gishtat mėsohen shumė shpejt sepse Ė-ja shkruhet me butonin e E-sė dhe Ē-ja shkruhet me butonin e C-sė.

Alt e djathtė + e = ė
Alt e djathtė + shift + e = Ė
Alt e djathtė + c = ē
Alt e djathtė + shift + Ē = Ē


Pėr ata qė pėrdorin tastierėn amerikane, dhe duan tė shtojnė shkronjat Ė e Ē me kombinimet mė lart, instaloni tastierėn US (ėē) siē ėshtė shpejguar mė lart pėr tastierėn Shqip_YZ.

Pasi tė instaloni tastierėn, zgjidhni tastierėn "US (ėē)" tek paneli i kontrollit dhe aplikoni ndryshimet. Tani provoni kombinimet mė lart pėr shkronjat ė, ē, Ė, Ē.Shqip_Yz: http://rapidshare.de/files/18682502/Shqip_YZ.zip.html

Us_Sh: http://rapidshare.de/files/18682590/US_SH.zip.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mhg-crew.at.ua/
 
Tastiera shqip
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Mitrovica Forum :: Sistemi operativ Os :: Windows-
Kėrce tek: